Seminarium : „Swim, Bike, Run – Triathlon” – cz.I

moksir2-1

25 października o godz. 19.00, w sali konferencyjnej hotelu „Olivia” (w pierwotnej lokalizacji MOSiR Gdańsk, przy ul. Chałubińskiego 13 nie mielibyśmy szans się pomieścić:), odbyła się pierwsza odsłona trzyczęściowego seminarium „Swim, Bike, Run – Triathlon” – pt.: „ROWER – tajemnice wygodnej pozycji”, którą poprowadzili trenerzy PowerOn3city oraz Gość Specjalny który wprowadził nas w świat wygodnej pozycji na rowerze – 

Krystyn Lipiarski – certyfikowany mistrz bike fittingu przy użyciu technologii RETUL z firmy „Wertykal”

warsztaty tri foto

Bardzo duże zainteresowanie. Niemal 70 uczestników!

1

8

4

Najmłodszy uczestnik naszego seminarium – Wąsy Mocy na razie tylko na koszulce…

3

Z czym to się je…

7

6

Jak „otworzyć biodro’ i inne dziwne zagadnienia

5

… jak stać się bardziej aero…

9

Było na co popatrzeć…

10

… tylko ten stan konta…

2

Kadra i Gość Specjalny Marcin Konieczny

Obok  udziału w otwartym piątkowym seminarium  istniała możliwość skorzystania z odpłatnego bike fittingu przy użyciu technologii RETUL.

11

Część praktyczna

 

Polecamy lekturę raportu RETUL-a po „ustawieniu” jednego z zawodników:)

Raport z bikefittingu zawodnika 

13

Zmiana siodła na anatomiczne, wymiana mostka i „osiołek” gotowy do następnego sezonu

12

Warto!

Tak wygląda to w praktyce…  A w teorii polecamy tekst poniżej:

O wygodnej pozycji na rowerze i bike fittingu słów kilka:

Każdy kolarz, bez względu na to, czy właśnie zaczął przygodę z kolarstwem, jeździ rekreacyjnie czy jest zawodnikiem powinien mieć odpowiednio dopasowany rower.
Oczywiście większość z nas próbuje robić to samemu: ustala wysokość siodła i kierownicy oraz długość mostka w takim położeniu, aby wygodnie pedałować. Natomiast jeżeli chcemy poprawnie dopasować rower do naszego ciała, polepszyć wydatkowanie energii, aerodynamikę, stabilność i kontrolę nad rowerem, a co najważniejsze zapobiec kontuzjom, powinniśmy zrobić bike fitting.
Jeżeli zastanawiasz się czy warto, odpowiedz sobie na następujące pytania:
– czy odczuwasz niewygodę w czasie jazdy na rowerze
– czy czujesz ból kolan, bioder, dolnej części pleców, szyi, drętwienie stóp i dłoni
– czy masz wrażenie, że Twoja pozycja jest niestabilna, szczególnie w czasie zjazdów i pokonywania zakrętów
– czy unikasz jazdy w dolnym chwycie, a przez większość czasu trzymasz dłonie na górnej części kierownicy, a nie na obudowie klamkomanetek
– czy przesuwasz się na nieustannie na siodle próbując znaleźć właściwą lub mniej bolesną pozycję
– czy na podjazdach unikasz siedzenia na siodle

Jeżeli odpowiedź na nawet jedno z powyższych pytań jest twierdząca, z całą pewnością bike fitting jest dla Ciebie.

Czym jest technologia Retul?

0008-11
Technologia Retul jest systemem “motion capture” przeznaczonym dla kolarzy i triathlonistów, który został zaprojektowany w celu dostarczania bardzo dokładnych i wszechstronnych informacji profesjonalistom zajmującym się bike-fittingiem. System łączy w sobie trójwymiarowy pomiar, możliwość natychmiastowej weryfikacji oraz dokładne, co do milimetra, narzędzie digitalizacyjne, co razem tworzy najbardziej dokładne i dynamiczne rozwiązanie w środowisku bike-fittingu.

Celem technologii Retul jest pomoc osobom zajmującym się bike-fittingiem w podejmowaniu jak najbardziej obiektywnych i dokładnych decyzji. Wynika to z niebagatelnej roli jaką odgrywa dopasowanie odpowiedniej pozycji na rowerze. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na osiąganie dobrych wyników, zwiększenie efektywności, ochronę przed kontuzjami czy komfort w trakcie jazdy.
Odpowiednio przeprowadzony bike-fitting wpływa nie tylko na mniejsze zużycie energii w trakcie jazdy, ale także chroni przed częstymi bólami kolan, bioder czy dolnego odcinka pleców, występującymi szczególnie u kolarzy, którzy próbują dopasować swoje ciało do posiadanego już roweru.

System Retul “rejestruje” ruchy kolarza w trakcie jazdy na rowerze we wszystkich trzech płaszczyznach ruchu (3D). Ten rodzaj danych nie może zostać pozyskany przy użyciu dwuwymiarowego nagrania, statycznego pomiaru czy ustawiania “na oko”. System Retul eliminuje „ zgadywanie” z procesu bike-fittingu. W zakończeniu procesu pomiaru kolarz będzie idealnie dopasowany do roweru, polepszając efektywność i wyniki, przy ograniczeniu dyskomfortu i kontuzji.

Zarówno najlepsi zawodowi kolarze jak i amatorzy skorzystają na odpowiednio przeprowadzonym ustawieniu pozycji na rowerze. Retul oferuje bike-fitting oparty na dokładnych danych przy równoczesnym wzięciu pod uwagę indywidualnych celów sportowych, biomechaniki, mocnych stron oraz słabości każdego kolarza.
Kluczem systemu jest osoba ustawijąca pozycję na rowerze: trening i doświadczenie naszych specjalistów są niezbędne do osiągnięcia dobrych efektów bike-fittingu.
My dostarczamy profesjonalistę razem z najbardziej dokładnym narzędziem pomiarowym jakie jest obecnie dostępne na rynku, w celu osiągnięcia pożądanej pozycji na rowerze przez każdego zgłaszającego się do nas sportowca.

Jakie są główne założenia systemu Retul?

Technologia ustawiania pozycji Retul łączy trzy główne myśli z teorii optymalizacji:

Proces dopasowywania pozycji musi być dynamiczny

Większość specjalistów od ustawiania pozycji na rowerze przeprowadza optymalizację w pozycji statycznej. Wynika to z faktu, że tradycyjne narzędzia: taśma miernicza, goniometr czy aparat nie pozwalają na dokładne pomiary w trakcie pedałowania. Przy użyciu technologii „motion capture”, Retul nagrywa pozycję kolarza w ruchu, dzięki czemu tworzony jest realistyczny obraz ruchu
( taki jak w normalnych warunkach na szosie czy w terenie).

Pomiary muszą być dokładne

Pomiary przeprowadzane przy użyciu tradycyjnych narzędzi mają jedną rzecz wspólną. Są podatne na ludzki błąd, dlatego mogą być bardzo niedokładne, a nawet najmniejsza niedokładność może drastycznie zmienić samopoczucie kolarza w trakcie i po jeździe. Skala błędu systemu Retul wynosi mniej niż milimetr, co pozwala na zebranie obiektywnych danych, które mogą zostać użyte przez specjalistę do idealnego dopasowania biomechanicznego.

Biomechanika jest najłatwiejsza do ocenienia w trzech wymiarach

Dane pozyskane w tradycyjnym dwuwymiarowym ustawieniu są ograniczone, ponieważ specjalista może obserwować tylko jedną stronę w danym czasie, a każda ze stron jest niezależnym punktem odniesienia. W celu przeprowadzenia jak najlepszego dopasowania, specjalista musi brać pod uwagę, że przednia oraz boczne strony są współzależnymi punktami odniesienia. Innymi słowy: przód oraz boki kolarza muszą być obserwowane trójwymiarowo, aby dostrzec, jak wszystkie ruchy wpływają na ciało sportowca. Retul używa sensora 3D w celu równoczesnego gromadzenia danych z wielu pozycji kolarza.

Proces bike-fittingu przy użyciu technologii Retul

System Retül jest dostępny w ponad 300 punktach na świecie. Każdy bike-fitter działa niezależnie, jednak jedna rzecz pozostaje niezmienna – technologia Retul zapewnia najbardziej dokładne i trafne dane oraz pomoc w decyzjach dotyczących optymalizacji pozycji na rowerze.

Bike-fitting przy użyciu technologii Retul obejmuje następujące kroki:

– Specjalista dokonuje wstępnej oceny fizycznych parametrów rowerzysty
i wysłuchuje uwag na temat obciążeń treningowych , wcześniejszych kontuzji, ewentualnego dyskomfortu czy bólu oraz każdego innego problemu, który klient chciałby rozwiązać przy pomocy bike-fittingu. Kiedy ten etap jest zakończony, zaczyna się właściwy proces dostosowywania pozycji.

– Markery LED zostają rozmieszczone w 8 anatomicznie strategicznych miejscach na ciele rowerzysty: zaczynając od stopy jest to głowa piątej kości śródstopia, następnie najbardziej wystający punkt kostki, w kolanie kłykieć boczny kości udowej, krętarz na biodrze, wyrostek kości barkowej, nadkłykieć boczny na łokciu aż po nadgarstek (głowa kości łokciowej). Ostatni, ósmy punkt na pięcie buta jest dodany po to aby pomóc w określeniu kąta stopy i podudzia.

– Kiedy rowerzysta pedałuje, sensory Retul na bieżąco zbierają trójwymiarowe dane wykonywanych przez niego ruchów. Rotacyjna platforma systemu Retul pozwala fitterowi na zebranie danych z obu stron rowerzysty bez konieczności schodzenia z roweru.

– Dane rowerzysty są kompilowane w przyjazne dla czytelnika raporty, proste do interpretowania przez specjalistę. Fitter na ich podstawie może przeanalizować pozycję rowerzysty i dokonać odpowiednich zmian.

– Urządzenie Zin pozwala specjaliście na cyfrowy pomiary roweru klienta w 13-15 punktach ( w zależności od rodzaju roweru). Miernik Zin może mierzyć punkty, kontury, krzywizny (np. siodła) co pozwala na stworzenie wirtualnej „mapy” roweru.

– Informacje z pomiarów są zapisywane i przechowywane w komputerze specjalisty. Każdy klient posiada swój indywidualny profil, dane, wymiary roweru oraz zapis ostatecznej pozycji. Fitter ma dostęp do danych oraz możliwość wydrukowania ich w celu porównania czy przeglądnięcia historii pracy z klientem.

Dlaczego powinno się wybrać system Retul?

Retul jest przyjazny użytkownikowi

Oprogramowanie Retul zostało specjalnie zaprojektowane do ustawiania pozycji na rowerze. Wszystkie dane zebrane w wywiadzie poprzedzającym proces pomiarów mają swój wpływ na optymalizację pozycji. Dane każdego z klientów są zbierane w indywidualnych aktach, dostępnych w każdym momencie, można więc porównywać nowe dane z poprzednimi ustawieniami. Odczyty zebrane metodą „motion capture” są natychmiastowe przetwarzane i generowany jest raport. Następnie specjalista analizuje dane z tych prób i dokonuje koniecznych zmian w pozycji rowerzysty. Kiedy zmiany zostaną wprowadzone w życie, proces powtarzany jest w celu weryfikacji efektywności. Nowe dane uzyskane w ostatniej próbie stanowią element raportu końcowego. Oprogramowanie może zbierać dane dla różnych typów rowerów (czasowy, szosowy, górski, crossowy, etc.). Raport pozycji może zostać wydrukowany poprzez naciśnięcie jednego guzika, na bazie zebranych danych, w celu przeprowadzenia szybkiego porównania .

Retul jest aktywny

System posługuje się podczerwonym światłem LED; diody są rozmieszczone na ciele w ściśle określonych miejscach anatomicznych. Aktywny system różni się od pasywnego tym, że sensor 3D wychwytuje światło bezpośrednio ze źródła (diod). Pasywne systemy używają odbicia (światło wracające do źródła poprzez materiał odbijający) w celu wychwycenia markerów. Problem kryjący się za światłem odbitym jest taki, że wiele materiałów, z których wykonane są ubrania, buty, rowery czy inne obiekty odbijają światło, co może powodować powstawanie fałszywych obrazów w oprogramowaniu. W większości przypadków specjalista musi przeszukać oprogramowanie w celu wykrycia markerów i usunięcia szumów. W sklepie gdzie jest dużo okien i błyszczących części może to być wysoce problematyczne, gdyż chowanie czy zakrywanie tego typu elementów przy każdym fittingu jest niemal niemożliwe. Co więcej, wycięcie szumów przed rozpoczęciem zbierania właściwych danych wymagałoby ogromnej ilości czasu. Retul pozbawiony jest tego typu problemów. System wysyła podczerwone błyski każdej diody w stronę sensora na statywie. Sensor ustawia błysk z diody w prawdziwej przestrzeni 3D, w granicy błędu jednego milimetra. Zbieranie danych jest więc bardzo szybkie i bezbłędne.

Retul jest szybki

System błyska diodą LED co 2.1 milisekund, czyli 476 razy na sekundę. System zbiera dane z ciała rowerzysty co 34 milisekundy lub 29 pełnych zestawień co sekundę. Czas pomiaru, w zależności od preferencji klienta, może wynosić od pięciu sekund do pięciu minut (zazwyczaj każda próba trwa 15 sekund). Oprogramowanie przetwarza dane w przeciągu sekund, synchronizując 8 punktów w trzech płaszczyznach.

Retul jest zsynchronizowany

Synchronizacja przynosi BODY LOCATION INTELLIGENCE. Odbiornik wie, która dioda błyska i gdzie na ciele jest ona rozmieszczona. Oprogramowanie automatycznie, poprzez ułożenie szkieletu, identyfikuje odpowiednią diodę do pomiaru każdego z markerów. System jest automatyczny, nie jak w przypadku systemów pasywnych, gdzie użytkownik pozyskuje dane pozyskane po przetworzeniu sygnałów odbitych, nie zaś bezpośrednich. Nie ma również konieczności późniejszej obróbki uzyskanych informacji , więc raporty 3D generowane są w bardzo krótkim czasie i są niezwykle dokładne.

Retul jest przenośny

Cały system Retul mieści się w walizce, a więc możemy wykonywać pomiary u klienta ( kluby sportowe, grupy kolarzy amatorów) lub w czasie imprez sportowych.

W jaki sposób Retul ulepsza lub uzupełnia inne systemy optymalizacji pozycji na rowerze?

Retul nie zastępuje wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się optymalizacją pozycji na rowerze. Retul pozwala specjaliście dotrzeć do danych niedostępnych przy normalnych technikach pomiaru, dostarcza niezbędne informacje pomagające w jak najlepszym doradzeniu klientowi:

– zapewnia dokładność i powtarzalność pomiarów, nie jest podatny i na ludzkie błędy i niedokładności
– widzi kolarza w trzech wymiarach, zamiast w dwóch, dając specjaliście szersze pojęcie o biomechanice kolarza.
– pozwala specjaliście na przeanalizowanie zebranych danych dotyczących pedałowania kolarza w dłuższym przedziale czasu, zamiast opierania się na pojedynczej klatce filmu.
– generuje raport w przeciągu sekund, eliminując konieczność manualnej interpretacji danych, a raporty mogą być przechowywane pod kątem przyszłych porównań i analiz.

Jak Retul wypada w porównaniu do analizy wideo?

– Analiza wideo jest dwuwymiarowa, a „motion capture” operuje w trzech wymiarach. Poprzez nieuwzględnienie trzech wymiarów w procesie analizy pozycji zakłada się jedynie mały błąd; jednak to właśnie małe błędy czynią wielką różnicę w przypadku optymalizacji pozycji na rowerze.
– Kamera wideo ma wąskie pole widzenia. Sensory Retul mają szerokie zakres widzenia. Oznacza to, że kamera wideo musi być metr lub dwa bardziej odsunięta od kolarza aby mieć pełen obraz.
– W przypadku analizy wideo markery pomiarowe są umieszczane na małym dwuwymiarowym monitorze. Wykorzystując system Retul markery rozmieszczane są ciele kolarza, przy wykorzystaniu łatwych do znalezienia anatomicznych punktów orientacyjnych.
– Analiza wideo wymaga manualnego przeprowadzenia pomiarów po nagraniu. Retul automatycznie przeprowadza wszelkie pomiary, bez żadnej dodatkowej ingerencji w uzyskane dane.
– Analiza wideo do pomiarów wykorzystuje pojedynczą klatę filmu, która może, ale nie musi zawierać typową pozycję kolarza. Retul automatycznie uśrednia wszystkie pomiary tworząc wysoce dopracowany model ruchu kolarza.

Dlaczego zdecydować się na bike-fitting przy użyciu systemu Retul?

Jakie są zalety dobrze dobranego roweru?

Odpowiednie dopasowanie pozycji na rowerze jest niezbędne do uzyskania maksymalnej wydajności i uniknięcia kontuzji. Optymalna pozycja na rowerze pozwoli odczuć większy komfort i radość z jazdy. Każdy człowiek jest inny, a więc i Twoja pozycja na rowerze powinna odzwierciedlać specyficzną dla Ciebie biomechanikę.

Dlaczego zdecydować się na fitting przy użyciu systemu „motion capture”?

Najlepszą metodą do przeanalizowania wydajności rowerzysty jest obserwacja i pomiar w trakcie jazdy. System „motion capture” symultanicznie dokonuje pomiarów w trzech wymiarach gdy rowerzysta jest w ruchu. Retul uśrednia ruch w trakcie pedałowania w celu dostarczenia pełnych danych odzwierciedlających ruch kolarza. Tylko w ten sposób specjalista może prawidłowo ocenić zmiany w pozycji rowerzysty. Próby zanalizowania rowerzysty w bezruchu lub jedynie na dwóch płaszczyznach, nie pozwoli na zebranie danych tak dokładnych jak w przypadku systemu „motion capture”.

Kto może skorzystać na bike-fittingu?

Optymalizacja pozycji na rowerze jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poważnie myślą o jeździe na rowerze. Bez względu na to, czy dotyczy to profesjonalisty czy rowerzysty-amatora, właściwe dopasowanie pozycji na rowerze jest efektywną, a zarazem ekonomiczną metodą poprawy osiągów.

Jak długo zajmuje proces optymalizacji pozycji na rowerze?

Średnio, na przeprowadzenie całego procesu należy poświęcić około 120 minut. Aczkolwiek, w niektórych przypadkach, kiedy więcej elementów wymaga zmiany (np. gdy ustawiamy pozycję na rowerze czasowym lub triathlonowym), może zająć to więcej czasu.

Jak dane z pomiarów przekazywane są rowerzyście?

Oprogramowanie Retul archiwizuje dane o rowerzyście i jego rowerze. Klient otrzymuje raport złożony z danych uzyskanych w trakcie pomiarów, dotyczące uzyskanej pozycji ciała (relacje kątowe pomiędzy poszczególnymi częściami ciała) oraz pomiary samego roweru.

Serdecznie dziękujemy za udział i jednocześnie zapraszamy na kolejne odsłony: pływacką i biegową o których będziemy Was informować.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WIOSNĄ NA KOLEJNE SPOTKANIE Z RETULEM!

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0